УСПЕЛИТЕ ЖЕНИ В БЪЛГАРИЯ

Елисавета Карамихайлова (физика)
Анна Карима (литература)
Димитрана Иванова (журналистика)
Екатерина Каравелова (литература)


„Нейният живот бе един живот за науката. Тя живя с нея, за нея и чрез нея."

Елисавета Карамихайлова

Елисавета Карамихайлова (1897-1968) е първата жена с академичен ранг в Софийския университет (СУ), първият професор по радиоактивност и ядрена спектроскопия и първата жена-професор по физика в България. Докато работи в Института за радиеви изследвания във Виена, заедно със сътрудничката си Мариета Блау са само на крачка от откриването на неутроните, но малкото забавяне в публикуването на резултатите ги лишава от тази слава. По-късно Елисавета е приета в Университета в Кеймбридж, където участва в научните изследвания в Кавендишката лаборатория заедно с бъдещите Нобелови лауреати Макс Борн и Джеймс Чадуик. Основателка е на Катедрата по атомна физика в СУ и на Лабораторията по радиоактивност във Физическия институт на БАН.

НАЧАЛО

Екатерина Каравелова

Екатерина Каравелова (1860-1947) е учителка, обществена деятелка и писателка, както и една от учредителките на Българския женски съюз. Екатерина вярва, че независимостта и равенството на жената изискват да й се даде възможност да има собствени доходи. Като обществена деятелка тя участва в създаването на Комитета за защита на евреите. В подготвената до цар Борис III петиция Екатерина добавя личен апел: „Синко, и ти си баща, не прави никому зло". Тя е носителка на множество ордени, държавни и международни отличия. На нея е кръстен и морски нос в Антарктика.

„Без справедлив мир не може да има мир."

НАЧАЛО

„Гласът на българката не може да бъде без значение и не трябва да се отминава без внимание."

Димитрана Иванова

Учителка, журналистка и редакторка, Димитрана Иванова (1881-1960) е една от най-изявените активистки за правата на жените в началото на XX век и председателка на Българския женски съюз. Димитрана осъзнава, че й е нужно правно образование, за да направи повече за каузата на жените. Отказано й е обаче да се запише в Юридическия факултет на Софийския университет с мотива, че не е завършила средното си образование, защото по онова време момичетата учат с две години по-малко от момчетата. Въпреки това тя полага необходимите изпити и успява да запише право през 1927 г. Под нейно ръководство суфражетките постигат частичен успех през 1937 г., когато омъжени, разведени и овдовели жени над 21-годишна възраст получават избирателни права.

НАЧАЛО

Анна Карима

Анна Карима (1871-1949), чието рождено име е Анна Тодорова Велкова, е българска писателка, публицистка, преводачка и общественичка. Тъй като се бори за правата на жените, тя често е обект на подигравки в обществото. Въпреки това остава една от най-изявените лидерки на феминисткото движение в България. Авторка е на романи, повести и пиеси. Основателка е на пансион за сираци, дружество за деца с увреждания и първата забавачка в подкрепа на работещите майки в България.

„Не да съсипваме, а да градим искаме ние, когато се обявяваме за даване на права на жената, за припознаването личността на жената на пълноправен гражданин."

НАЧАЛО