УСПЕЛИТЕ ЖЕНИ ПО СВЕТА

Ада Лъвлейс (информатика)
Мария Монтесори (педагогика)
Алина Шапошников (изкуства)
Розалинд Франклин (биофизика)
Сюзан Б. Антъни (литература)
Сюзан Зонтаг (литература)
Нана Асма'у (литература)
Глория Стейнем (литература)
Лиза Майтнер (физика)
Берта Касерес (екология)
Томое Гозен (военно дело)
Хипатия Александрийска (астрономия)
Дороти Ходжкин (химия)
Амелия Еърхарт (военно дело)
Гертруд Бел Елиън (фармация)
Мая Анджелоу (литература)
Мария Сибила Мериан (биология)
Хатшепсут (управление)
Хеди Ламар (комуникации)
Хелън Келър (педагогика)
Мод Вагнер (изкуства)
Нети Хънибол (спорт)
Ирена Сендлерова (социални дейности)
Сара Бернар (театрално и филмово изкуство)
Елинор Рузвелт (политически науки)
Нина Симон (музикално изкуство)



„Най-доброто и най-мъдрото убежище от всички проблеми е в науката."

Ада Лъвлейс

Ада Лъвлейс (1815-1852) е британска математичка и писателка. Тя е дъщеря на Лорд Байрон и Ан Изабела Милбанк. След като родителите й се разделят, майка й насърчава интереса на Ада към математиката, за да я отдалечи от поетическото поприще на баща й. Ада е създателка на първия алгоритъм, изпълнен от машина. Това я прави първият компютърен програмист в историята. Тя осъзнава потенциала на компютрите като аналитични машини още когато на тях се гледа единствено като на изчислителни устройства.

НАЧАЛО

Мария Монтесори

Мария Монтесори (1870-1952) е италианска лекарка и световноизвестна педагожка. На 13-годишна възраст я приемат в техническия институт само за момчета, където се подготвя за кариера на инженер, но по-късно решава да запише медицина. През 1896 г. тя става една от първите дипломирани лекарки в Италия. В работата си като учителка насърчава децата да взимат самостоятелни решения. Създаденият от нея възпитателен метод се използва по целия свят и цели да развие естественото желание на децата за учене. През 1907 г. отваря първото училище по метода „Монтесори", а днес вече има над 22 000 такива в поне 110 държави.

„Установяването на траен мир е работа на образованието. Политиката може единствено да ни измъкне от война."

НАЧАЛО

„От всички проявления на ефимерното, човешкото тяло е най-уязвимото, единственият източник на цялата радост, цялото страдание и цялата истина."

Алина Шапошников

Алина Шапошников (1926-1973) е полска скулпторка от еврейски произход. През Втората световна война тя е изпратена в концентрационен лагер заедно с майка си. След войната заминава за Прага, където учи скулптура. Повлияна от собствения си житейски опит, тя използва бронз, камък, а по-късно и пластмаса, за да представи изкривеното и фрагментирано човешко тяло като метафора за войната. През 1962 г. представя Полша на Венецианското биенале. Алина е смятана за една от най-влиятелните артистки от следвоенния период в Полша. Нейни творби са изложени в Музея на модерното изкуство в Ню Йорк.

НАЧАЛО

Розалинд Франклин

Розалинд Франклин (1920-1958) е британска биофизичка. Тя има сериозен принос за откриването на молекулярната структура на ДНК, но получава признание за това едва след смъртта си. Нейният труд и последващата работа на Франсис Крик, Джеймс Уотсън и Морис Уилкинс им печели Нобелова награда през 1962 г. Розалинд ръководи пионерската работа в Лондонския университет, засягаща молекулярните структури на вирусите. Екипът й продължава нейните изследвания и след смъртта й, като също печели Нобеловата награда по химия през 1982 г.

„Науката и ежедневието не могат и не трябва да бъдат разделяни. За мен науката дава частично обяснение на живота."

НАЧАЛО

„Когато жените са солидарни една с друга, провалът е невъзможен."

Сюзан Б. Антъни

Сюзан Б. Антъни (1820-1906) е американска писателка и активистка за граждански права на жените и срещу робството. Изиграва централна роля в движението за въвеждане на избирателни права на жените в САЩ през XIX век. Заедно с Елизабет Кейди Стантън основава Националната асоциация за правото на жените да гласуват, както и седмичния журнал за права на жените „Революцията" (The Revolution). През 1872 г. Сюзан гласува на президентските избори, въпреки че тогава това е забранено за жените. Две седмици по-късно тя е арестувана и осъдена за незаконно гласуване. Пътувайки из САЩ и Европа, Сюзан е изнасяла множество речи за насърчаване на гражданското участие на жените.

НАЧАЛО

Сюзан Зонтаг

Сюзан Зонтаг (1933-2004) е американска писателка, режисьорка и арт критик в сферата на фотографията и театъра, както и активистка за човешки права. Пътува до конфликтни зони и пише за тях. По време на обсадата на Сараево Сюзан поставя пиесата „В очакване на Годо" на Самюъл Бекет на свещи в театъра на града. Днес площадът пред театъра е кръстен на нейно име. Често описват Зонтаг като един от най-влиятелните критици на своето поколение. Книгите й са преведени на 32 езика.

„Литературата е упражнение, което развива способността ни да плачем за хората, които са различни от нас и които не ни принадлежат."

НАЧАЛО

„Образованието е най-добрият начин да промениш света."

Нана Асма'у

Нана Асма'у (1793-1864) е принцеса в Сокотския халифат (днешна Нигерия), поетеса и учителка. За да улесни достъпа на жените до образование, тя създава професията на жажите, пътуващи учителки, които обучават момичетата по домовете им. Те съществуват и до днес, а Нана е смятана за предшественичка на феминистките, борещи се за равни права на жените в Африка.

НАЧАЛО

Глория Стейнем

Глория Стейнем (р. 1934) е американска феминистка, писателка и журналистка. Тя е една от най-изявените съвременни активистки за правата на жените. През 1963 г. започва работа като журналист под прикритие в клуба на „Плейбой" в Ню Йорк, за да разкрие експлоатацията на жените, работещи там. Статията й за тъмната страна на бляскавия клуб я превръща в знаменитост. През 1972 г. Стайнем създава списанието „Ms." което продължава да съществува и сега. Дори и днес тя пише книги и статии и продуцира документален сериал за проблемите на жените по света.

„Бъдещето зависи изцяло от това, което всеки от нас прави всеки ден."

НАЧАЛО

„Не е нужно животът да е лесен, стига да не е празен."

Лиза Майтнер

Лиза Майтнер (1878-1968) е австрийска ядрена физичка, една от пионерките в областта на ядрената физика и изследването на радиоактивността. Заради еврейския си произход губи работата си в университета, когато нацистите идват на власт през 30-те години на XX век. Заради предразсъдъци спрямо жените Нобеловият комитет присъжда наградата за постиженията й в откриването на ядреното делене на колегите й мъже. Тя е първата жена професор по физика в Германия и на нея е наречен химичен елемент.

НАЧАЛО

Берта Касерес

Берта Касерес (1971-2016) е природозащитничка от Хондурас. Като активистка води кампании по широк кръг въпроси, включително срещу незаконната сеч и собствениците на плантации. Тя подкрепя феминизма, правата на ЛГБТИ хората, както и някои по-широки социални каузи. Въпреки множество заплахи започва кампания срещу строежа на язовир „Агуа Зарка", застрашаващ гори и села, и успява да убеди инвеститора да се оттегли от проекта. Тя защитава и правата на коренното население на Хондурас.

„Те се страхуват от нас, защото ние сме безстрашни."

НАЧАЛО

„Време е да сме смели."

Томое Гозен

Томое Гозен (1157-1247) е японска жена самурай от XII век, известна със силата и смелостта си. Между XII и XIX век жените от самурайските класове са били обучавани да използват меч, нагината (извито острие), лък и стрела, за да могат да защитават домовете и семействата си. Служеща си отлично с лък и меч, Томое участва в безброй битки, на няколко пъти предвождайки армията. Известна е като воин със силата на хиляда.

НАЧАЛО

Хипатия Александрийска

Хипатия Александрийска (р. около 350-415) е гръцки астроном, математик и философ. Тя е първата жена математик, за чийто живот и работа съществува подробна документация, макар оригиналните й творби да са изгубени. Ръководи училище в Александрия (днешен Египет), където преподава философия и астрономия. Някои историци смятат, че тя е изобретателката на астролабията - астрономически уред за измерване на положението на звездите, и хидрометъра - уред за измерване на плътността на течности. Екзопланета в съзвездието Дракон е кръстена на нея.

„Запази си правото да мислиш, защото, дори да го правиш погрешно, пак е по-добре, отколкото да не го правиш въобще."

НАЧАЛО

„През целия си живот бях запленена от химията и кристалите."

Дороти Ходжкин

Дороти Ходжкин (1910-1994) е британска химичка, развила кристалографията на протеините. Животът й като изследователка започва, когато като дете получава книга с химични експерименти с кристали. Завършва химия в Оксфордския университет през 1932 г. с пълно отличие, но като жена по това време трудно намира работа и продължава образованието си в Кеймбридж. През 1964 г. получава Нобелова награда за химия. Ходжкин остава в историята и с разчитането на структурата на инсулина и на витамин В12, който има най-сложната структура от всички витамини.

НАЧАЛО

Амелия Еърхарт

Амелия Еърхарт (1897-1939) е американска авиаторка, журналистка, поетеса и активистка за правата на жените. По време на въздушно шоу през 1920 г. се качва за пръв път на самолет. Преживяването я вдъхновява да се научи как да лети и започва да взима уроци от Анита Снук, една от първите жени пилоти. Амелия е шестнайсетата жена, получила лиценз за пилот в САЩ. Впоследствие става първата жена, която прелита сама над Атлантическия океан през 1928 г. и първият човек въобще, прелетял над Атлантическия и Тихия океан.

„Най-ефективният начин да направиш нещо е просто да го направиш."

НАЧАЛО

„Не се страхувай от трудната работа. Нищо не става лесно. Не позволявай на другите да те разколебават и да ти казват, че няма да се справиш."

Гертруд Бел Елиън

Гертруд Бел Елиън (1918-1999) е американска фармаколожка и био-химичка. След като дядо й умира от рак, решава, че никой не бива да страда толкова много, и на 15-годишна възраст започва да следва химия. След като се дипломира, трудно намира работа, защото много лаборатории тогава отказват да наемат жени. Въпреки това кариерата й е впечатляваща. Гертруд помага за разработването на лекарства за лечение на сериозни заболявания, включително малария и СПИН. През 1988 г. заедно с Джордж Хичингс и сър Джеймс Блек тя получава Нобелова награда за медицина за създаването на лекарства, противодействащи на левкемия, ревматизъм, малария, херпес и други вируси.

НАЧАЛО

Мая Анджелоу

Мая Анджелоу (1928-2014) е американска поетеса, актриса, писателка и активистка за политически права. Известна е с автобиографиите си, посветени на трудното си детство и младежки години, белязани от расизъм, бедност и насилие. Носителка е на почетни степени от 50 университета. Преди да стане един от най-влиятелните гласове в литературата, на 16 години става първата чернокожа кондукторка в трамваите на Сан Франциско през 40-те, а впоследствие и една от най-ярките женски фигури на движението за граждански права в САЩ.

„Ако не харесваш нещо, промени го, Ако не можеш, промени отношението си."

НАЧАЛО

„Прекарах младостта си в изследване на насекомите."

Мария Сибила Мериан

Мария Сибила Мериан (1647-1717) е германска натуралистка и художничка. Въпреки че насекомите обикновено се смятат за грозни и противни, изучаването им се превръща в хоби за Мария, а това я прави първата ентомоложка в историята. Къщата й била пълна с кутии, буркани и растения, а кухнята й била като лаборатория. Тя описва жизнения цикъл на над 185 насекоми, а една от най-важните й илюстрации документира метаморфозата на пеперудата. Дотогава този процес е представлявал загадка за повечето хора.

НАЧАЛО

Хатшепсут

Хатшепсут (1507-1458 пр.н.е.) е една от първите жени, управлявали Древен Египет като фараон. Управлението й е дълго и изключително успешно -белязано от мир и мащабни строителни проекти. След смъртта й името на Хатшепсут е изтрито от повечето монументи, а статуите й са унищожени. Когато за първи път намират информация за нея по стените на храма в Дейр ел-Бахри, египтолозите от XIX век са объркани от надписите за нея в женски род. Дебатите и разгорещените спорове около личността на Хатшепсут продължавати през XX век, но днес знаем много повече за тази забележителна жена.

„Нека чуят всички хора, колкото и да са те! Нещата, които съм направила, са били продиктувани от сърцето ми."

НАЧАЛО

„Всеки творец иска да направи неочакваното."

Хеди Ламар

Хеди Ламар (1914-2000) е холивудска филмова звезда и изобретателка от Австрия. От малка тя мечтала да е актриса. През 1938 г. се премества в САЩ и започва кариерата си в Холивуд, като участва в 18 филма в периода от 1940 до 1949 г. Въпреки че няма формално образование, в свободното си време е изобретателка, а проектите й включват идеи като по-ефективни светофари и ефервесцентни таблетки за газирани напитки. Заедно с композитора Джордж Антийл през 1941 г. създават технологията, която днес ни позволява да използваме GPS, Bluetooth и Wi-Fi устройства.

НАЧАЛО

Хелън Келър

Хелън Келър (1880-1968) е американска авторка, педагожка и активистка за политически права. След тежко боледуване тя губи слуха и зрението си едва на 19 месеца, но с годините успява да научи брайловата азбука и да проговори. Тя става първият глух и незрящ човек, получил бакалавърска степен в изкуствата. Хелън използва уменията си, за да пише за слепотата - тема табу по това време, застъпва се за правата на незрящите пред Конгреса на САЩ, помага за извеждането на хората с увреждания от приютите и се бори за избирателните права на жените. Тя пише и издава общо 12 книги, включително „Историята на живота ми".

„Сами сме способни на толкова малко, а заедно - на толкова много!"

НАЧАЛО

„Това как изглеждаш и как се обличаш е изцяло твое решение, не чужда работа."

Мод Вагнер

Мод Вагнер (1877-1961) е американска акробатка и циркова артистка. През 1904 г., по време на световния панаир в Сейнт Луис, Мод се запознава с татуиста Гъс Вагнер. Съгласява се да излезе на среща с него, ако я научи да прави татуировки. Така започва кариерата на Мод като първата известна татуистка в САЩ и целия западен свят. Работата й добива широка популярност, но чак през 20-те години на XX век в професията започват да навлизат повече жени. С Гъс се женят и Мод предава изкуството на татуирането на дъщеря им Лотева, която започва своята кариера на 9-годишна възраст.

НАЧАЛО

Нети Хънибол

Нети Хънибол (1871-1901), чието истинско име е Мери Хътсън, е британска футболистка, мениджърка и треньорка. Женският футбол става популярен чак след Първата световна война. Преди това не се е гледало е добро око на това жените да участват в състезателни спортове, дори им е било забранявано да го правят. Нети е пионерка в женския футбол в Англия и е капитан на Британския дамски футболен клуб, основан през 1895 г. - първия подобен в света. Жените в него играят с панталони, което по онова време предизвиква възмущение. Дори британски лекари изразяват неодобрение, тъй като смятали, че панталоните вредят на здравето на жените.

„Очаквам с нетърпение деня, когато дамите ще могат да седнат в парламента и да участват във взимането на решения, особено на онези, които ги засягат най-много."

НАЧАЛО

„Героитв вършат невероятни неица. Стореното от мен не беше невероятно, а нормално."

Ирена Сендлерова

Ирена Сендлерова (1910-2008) е полска медицинска сестра, социална работничка и активистка. По време на Втората световна война тя е част от полската съпротива в окупираната територия на Варшава и е ръководителка на детската секция на Съвета за помощ на евреите, активен между 1942 и 1945 г. Създадената от нея мрежа от хора и организации спасява около 2500 деца по време на Втората световна война, извеждайки ги тайно от Варшавското гето, скрити например в куфари. В края на 1943 г. е арестувана от Гестапо, но Съветът успява да я освободи. Номинирана е за Нобелова награда за мир.

НАЧАЛО

Сара Бернар

Сара Бернар (1844-1923) е френска филмова и театрална актриса, която се сдобива със световна известност в края на XX век. Играе около 70 роли в театрални продукции в Европа, САЩ, Канада, Южна Америка, Австралия и Близкия изток и същевременно управлява няколко театъра в Париж. Тя е една от първите жени, които дръзват да играят мъжки роли, като Хамлет, на сцената и е сред първите големи театрални актриси, снимали се в киното. През 1905 г. претърпява тежка злополука и наранява сериозно дясното си коляно. По-късно кракът й е ампутиран. Въпреки трудностите Сара продължава кариерата си и играе дори на фронта по време на Първата световна война.

„Дълготрайният успех може да бъде постигнат само с непрестанен интелектуален труд, винаги вдъхновен от идеала."

НАЧАЛО

„Трябва да правиш онези неща, които смяташ, че не можеш да направиш."

Елинор Рузвелт

Елинор Рузвелт (1884-1962) е американска активистка за човешки права, дипломатка, общественичка и първа дама между 1933 г. и 1945 г. Тя е първата президентска съпруга, която провежда редовни пресконференции, публикува статии в ежедневник и месечно списание, води седмично радиопредаване и е говорителка на национална партийна конференция. Елинор се бори за подобряването на правата на жените на работното място и гражданските права на афроамериканците и азиатците в САЩ. Като председателка на Комисията на ООН за правата на човека, Елинор ръководи изготвянето на Всеобщата декларация за правата на човека, приета през 1948 г.

НАЧАЛО

Нина Симон

Нина Симон (1933-2003) е американска певица, пианистка и активистка за граждански права. Родена е в Северна Каролина, в семейство с осем деца. Тя е една от най-ярките джаз изпълнителки, като самата тя не е обичала това определение, защото е смятала, че в музиката й има разнообразни влияния от соула, блуса и госпъла. Пътят й започва от класическото пиано в местната църква и стига до световната музикална сцена. Нина също активно се включва в движението за граждански права на афроамериканците, мотивирана от личните си сблъсъци с расизма в САЩ.

„Ще ви кажа какво означава свободата за мен: да не се страхуваш."

НАЧАЛО